Dom po ozonowaniu

Ozonowanie domu – na czym polega, co daje i czy warto się na to zdecydować

Powietrze w miastach jest zanieczyszczone związkami chemicznymi pochodzącymi z przemysłu i gospodarstw domowych. Jest ono przesycone emisjami przemysłowymi, spalinami samochodowymi i zwykłym pyłem, a także wszystkimi pierwiastkami z tablicy Mendelejewa w postaci toksycznych związków chemicznych.

Istnieją również alergeny roślinne w postaci pyłków roślin, puchu topoli itp. A kiedy otworzymy okno, zamiast czystego powietrza wdychamy strumień „toksycznego koktajlu”, zmieszanego z kurzem domowym znajdującym się w pomieszczeniu.

Ozonowanie powietrza jest zdecydowanie najskuteczniejszą i najbardziej ekonomiczną metodą oczyszczania powietrza. Jest ono około 1,5-5 razy bardziej skuteczne niż światło ultrafioletowe, a jednocześnie zużywa 5-6 razy mniej energii niż oczyszczanie ultrafioletowe. Bakteriobójczy efekt czyszczenia przy użyciu kwarcu przez 60 minut jest porównywalny z ozonowaniem tej samej objętości powietrza przez 3 minuty.

Badania laboratoryjne dowiodły, że gazowanie zamkniętych pomieszczeń ma wpływ na bakterie, takie jak Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, dżuma, cholera, tyfus, czerwonka, wirus zapalenia wątroby, grypa, gruźlica, AIDS itp.

Ozonowanie to bezpieczna i skuteczna metoda dezynfekcji i oczyszczania powietrza bez użycia środków chemicznych. Metoda ta zyskała ostatnio ogromną popularność w miejscach publicznych (np. szpitalach, klinikach, gabinetach lekarskich itp.). W miejscach pracy (zwłaszcza w warsztatach przemysłowych, magazynach i innych miejscach o słabej wentylacji). Ostatnio jest coraz częściej stosowana także w domach prywatnych.

Dzięki ozonowaniu możesz nie tylko zdezynfekować swój dom lub mieszkanie, ale także pozbyć się wszystkich nieprzyjemnych zapachów. Warto zapoznać się z korzyściami, jakie daje ozon dla pomieszczeń i mieszkańców.

Ozonowanie — na czym polega?

Obróbka ozonem to metoda wykorzystująca ozon (O3), nazywany czasem reaktywnym tlenem, który jest jednym z najskuteczniejszych. Ozon charakteryzuje się niską stabilnością i jest łatwo rozpuszczalny w wodzie. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jego stosowania, ponieważ substancja ta ma silne właściwości utleniające i antyseptyczne. Z tego powodu ozonowanie może być przeprowadzane wyłącznie przez uprawnionych i certyfikowanych specjalistów.

Czysty dom
Źródło: Pexels

Ozonowanie domów i mieszkań

Ozonowanie mieszkania polega na wykorzystaniu reakcji chemicznej ozonu — przedostaniu się do powietrza związków organicznych szkodliwych dla organizmu człowieka, takich jak pleśnie, grzyby (i ich zarodniki), mikroorganizmy (bakterie, wirusy, pierwotniaki, roztocza i alergeny). W rezultacie w pomieszczeniu giną wszystkie szkodliwe związki, a w powietrzu pozostaje świeży, subtelny zapach. Podobne efekty ozonowania można zaobserwować w przyrodzie tuż po burzy (kiedy stężenie ozonu w powietrzu wzrasta).

Do ozonowania domów i mieszkań stosuje się specjalne generatory ozonu, które całkowicie niszczą szkodliwe substancje i usuwają je z pomieszczenia. Cząsteczki ozonu powstające podczas rozkładu uwalniają cząsteczki tlenu, które w połączeniu z wyżej wymienionymi związkami neutralizują je.

Ozonowanie pomieszczeń to technika, która może być stosowana do eliminowania szkodliwych alergenów. Tych, powodujących reakcje alergiczne lub problemy z górnymi drogami oddechowymi. Stosuje się je również do odświeżania zanieczyszczonego powietrza, usuwania nieprzyjemnych zapachów różnego pochodzenia oraz do usuwania wszelkich szkodliwych związków organicznych. Ozonowanie mieszkania powoduje również usunięcie z pomieszczenia szkodliwych substancji.

Regularne stosowanie tej metody dezynfekcji sprawia, że powietrze w danym pomieszczeniu jest znacznie czystsze, świeższe i eliminuje wiele problemów zdrowotnych. Po dezynfekcji zdezynfekowane mieszkanie staje się miejscem świeższym i bezpieczniejszym. Zwłaszcza dla dzieci i osób starszych oraz osób z obniżoną odpornością, które są szczególnie podatne na szkodliwe działanie różnego rodzaju substancji.

Powietrze jest czystsze i bogatsze w dobroczynne substancje, ułatwia oddychanie i pomaga w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych (w przypadku przewlekłych, nieuleczalnych chorób).

Kiedy zalecana ta skuteczna metoda obróbki pomieszczeń?

Ozonowanie mieszkania jest dobrym pomysłem w takich sytuacjach jak:

  • Kupno lub wynajem mieszkania, które nie było używane przez dłuższy czas.
  • Grzyby pleśniowe.
  • Palenie w pokoju.
  • Po wycieku gazu lub wycieku substancji chemicznych.
  • Dostosowanie mieszkania do potrzeb noworodka, osoby nieuleczalnie chorej, alergika lub innych schorzeń wymagających wysokiej czystości pomieszczenia.

Jak działa procedura ozonowania?

W pomieszczeniu instaluje się specjalne urządzenie — ozonator wytwarzający ozon. Ludzie i zwierzęta muszą opuścić pomieszczenie przed włączeniem urządzenia (i na czas jego działania). Urządzenie wytwarza ozon w wysokim stężeniu i rozprowadza go po mieszkaniu za pomocą silnego wentylatora. Ze względu na wysoką zdolność penetracji, ozon wypełnia całą objętość pomieszczenia i dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc.

Ozon nie niszczy mebli, wyposażenia wnętrz, sprzętu i żywności. Jest nieszkodliwy dla roślin i ryb akwariowych.

Czas trwania zabiegu zależy od kilku czynników: wielkości pomieszczenia, wydajności ozonatora oraz przyczyny przeprowadzenia zabiegu. Do pomieszczenia można wejść nie wcześniej niż po 20-30 minutach od wyłączenia urządzenia, ponieważ w tym czasie ozon rozkłada się do MAC (maksymalnego dopuszczalnego stężenia). Po zakończeniu pracy należy przewietrzyć pomieszczenie — powinno to zająć 20-30 minut. Ozonowanie może być przeprowadzane wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach.

Ozonowanie jest najbardziej skuteczne bezpośrednio po sprzątaniu mieszkania. W czystym pomieszczeniu ozonator ma mniejsze szanse na zbieranie zanieczyszczeń. A więcej bakterii jest unoszonych w powietrze, co zwiększa prawdopodobieństwo ich zniszczenia w procesie ozonowania.

Ozonowane mieszkanie
Źródło: Pexels

Zwalczanie szkodników za pomocą ozonu

Ozonowanie jest stosowane w dezynfekcji (zwalczanie pasożytniczych owadów) i deratyzacji (tępienie myszy, szczurów i kretów).

Ozon atakuje karaczany we wszystkich stadiach rozwoju — jaja, poczwarki, larwy i osobniki dorosłe. Ozonator uszkadza plazmę, w wyniku czego owady giną. Sesja trwająca 30-60 minut sparaliżuje i zabije większość owadów. Tylko nieliczne z nich żyją do dwóch tygodni. Nie trzeba się tym martwić, ponieważ ozon spełni swoje zadanie.

Udowodniono, że ozon jest szkodliwy dla 99% wirusów. Ozonowanie jest obiecującą technologią dezynfekcji, która zyskuje coraz większą akceptację.

Bakterie i wirusy nie mają szans na przeżycie po ozonowaniu. Technologia ta eliminuje prawie 100% zarazków. Ozon szybko eliminuje kolonie pleśni, zarodniki pleśni w powietrzu i w przedmiotach.

Duże dawki ozonu zabijają owady i gryzonie. Zastosowanie domowego ozonatora o małej mocy wywołuje u pasożytów strach, a niekiedy paraliżuje je. Jeśli mają instynkt samozachowawczy, wszyscy, którzy mogą się jeszcze poruszać, uciekają z terenu zakładu. Czasami konieczne jest przeprowadzenie drugiej obróbki, aby pasożyty zniknęły całkowicie i trwale.

Author: adminna

1 thought on “Ozonowanie domu – na czym polega, co daje i czy warto się na to zdecydować

  1. Ozonowałam kiedyś mieszkanie po starych właścicielach. Szczerze mówiąc, nie czułam żadnej różnicy. Ale może ja się nie znam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.