Kobieta trzyma w dloni supeementy diety

Suplement diety – prolina

Suplementy diety stają się coraz częstszym wyborem wśród osób chcących wzmocnić swoje zdrowie. W poniższym artykule przedstawimy wybrany rodzaj uzupełnienia diety bazujący na prolinie. Czym jest prolina, w jakich pokarmach występuje oraz jakie ma działanie – dowiesz się po przeczytaniu poniższej treści.

Czym jest prolina i gdzie występuje?

Prolina to rodzaj związku chemicznego, a dokładniej syntetycznie otrzymywanego aminokwasu białkowego. Jest on samodzielnie produkowany w organizmie człowieka. Poza naturalnym występowaniem obecny jest w różnorodnych produktach spożywczych – szczególnie w nabiale. Prolina występuje w stałej postaci krystalicznej i ma słodki smak. Jej źródło znajdziemy między innymi w wymienionych poniżej produktach:

 • przetwory mleczne
 • kasze
 • mąki
 • niektóre rodzaje orzechów (migdały, orzechy włoskie)
 • pestki dyni,
 • rośliny strączkowe (groch lub fasola)
 • mięso
 • żelatyna
 • soja
 • siemię lniane

Działanie i funkcje proliny w organizmie

Prolina jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu i niesie za sobą różnorodne korzyści.

 1. Jedną z jej głównych funkcji jest wpływ na tworzenie się kolagenu. Pomaga w jego syntezowaniu i jako składnik stanowi 20% tego związku. Kolagen znacznie wpływa na nasze zdrowie, ponieważ jest podstawowym budulcem tkanek kostnych oraz chrzęstnych. Prolina stanowi więc fundamentalne znaczenie, oddziałując na kondycję naszych stawów oraz ścięgien. Dzięki wystarczającej ilości tego składnika możemy się cieszyć sprawnym aparatem ruchowym.
 2. Kolagen (który nie powstanie bez proliny) jest fundamentalnym elementem obecnym także w skórze. Przy jego niedoborach skóra nie jest wystarczająco nawilżona, a gruczoły potowe nie działają wydajnie; co prowadzi do wysychania skóry. Staje się mniej rozciągliwa i elastyczna, a na jej powierzchni pojawiają się przebarwienia. Prolina umożliwia odpowiednie nawilżenie poprawiając kondycję skóry i zapobiegając jej starzeniu.
 3. Pomaga w usuwania uszkodzonych struktur białkowych. Dzieje się tak, ponieważ opisywany związek chemiczny zastępuje stare niekorzystne elementy nowymi w pełni działającymi cząsteczkami. Prolina przyśpiesza więc gojenie ran i wpływa na łagodniejsze przebycie urazów. Dzięki niej między innymi destrukcyjna dla skóry długa ekspozycja na słońce lub uszkodzenie mechaniczne zostanie w szybszym czasie zrekompensowane nowymi tkankami.
 4. Poza stanem skóry wpływa także na wygląd włosów i paznokci. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym wyglądem może to być składnik wspomagający i wzmacniający struktury, zapobiegając łamliwości i zniszczeniom tych elementów.

Kiedy suplementować prolinę?

Suplementowanie proliny niesie za sobą wielorakie korzyści zdrowotne i stosować je możemy w zależności od potrzeby. Warto wiedzieć, że tempo produkcji kolagenu zmniejsza się po 25 roku życia, jest to więc dobry moment na skontrolowanie stanu swojego zdrowia i zadbania o te niedobory. Brak wystarczającej ilości kolagenu wpływa na osłabienie włókien w tkankach łącznych. Suplementy diety z proliną powinny uzupełniać braki i wpływać na utrzymanie dobrostanu stawów i ścięgien. Kolejnym faktem zachęcającym do suplementowania proteiny jest to, że wpływa na spowolnienie procesów starzenia się skóry – jest więc elementem godnym uwagi, jeśli chcesz wpłynąć na długi efekt zdrowego i jędrnego wyglądu ciała. Będzie też idealnym uzupełnieniem diety w przypadku przejścia kontuzji, takich jak naderwanie torebki stawowej lub uszkodzenie ścięgna. Wpływa więc ona na odporność na obciążenia i trwałość struktur.

Gdzie można zakupić takie suplementy?

Suplementy diety z proliną cieszą się coraz większą popularnością i dostępnością. Znajdziesz je między innymi w sklepach ze zdrową żywnością, zielarniach lub na stronach internetowych, takich jak www.witaminyswanson.pl.

Author: adminna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.